Okolie

 

            Prekrásne a romantické okolie Hulu a neďalekého kúpeľného strediska Podhájska priam láka podnikať krásne vychádzky a výlety          za poznaním nášho krásneho kraja, ktorý razom očarí každého nášho návštevníka. Mnohí hostia si nenechajú ujsť príležitosť zúčastniť sa poobedných výletov do neďalekého okolia a navštevujú kultúrne a historické mestá ako Nitra, Levice, Nové Zámky, alebo celodenné výlety         do Komárna, Štúrova, Bratislavy,.....

 

            Touto časťou podunajskej nížin pretekajú rieky Dunaj, Nitra, Žitava a Hron. Od ich brehov sa terén nenápadne dvíha a vlní, na pahorkoch sa striedajú role, vinice i háje. Severný obzor zalesňuje Tribeč a Pohronský Inovec. Strediskom tohto poľnohospodárskeho kraja je staroslávna Nitra.

 

Nitra

                                

Veľké krajské mesto v nížine pod výbežkom Tribeča. Jeho dávna história je spätá s Veľkomoravskou ríšou. Mestu dominuje vršok s biskupskou katedrálou a palácom. Pod ním ležiace Horné mesto si zachovalo zväčša barokovo klasicistický výzor. Veľa cirkevných pamiatok potvrdzuje funkciu Nitry ako centra biskupstva. Nad mestom sa týči masív Zobora (587 m), na jeho úbočiach sú domy, chaty, záhrady i vinice Súčastná Nitra je metropolou slovenského poľnohospodárstva.

 

Arborétum Mlyňany

 

Chránený areál s vyše 2 200 druhmi domácich i cudzokrajných aklimatizovaných vždy zelených drevín založil gróf Migazzi pred vyše sto rokmi. Arborétum je verejnosti prístupné po celý rok.

 

Hronský Beňadik

 

Tunajší benediktínke opátstvo vzniklo už v roku 1075. Za tureckého ohrozenia kláštor s kostolom opevnili na spôsob hradu. Ako cenná ukážka gotickej architektúry sa stal národnou kultúrnou pamiatkou.

 

Kostoľany pod Tribečom

 

Odborníci označujú tunajší kostolík za najstaršiu celistvo zachovanú románsku svätyňu na Slovensku, azda už z konca veľkomoravských čias. Pod omietkou sa našli dávne nástenné maľby, najstaršie na našom území. Časť z nich zreštaurovali.

 

Topoľčianky

 

Podhorská dedina je známa krásnym renesančným kaštieľom, ktorý bol pôvodne rezidenciou uhorskej vetvy Habsburgovcov a v roku  1923-50 letným sídlom československých prezidentov. V parku je poľovnícky kaštieľ a veľa vzácnych drevín. Tradíciu tu má chov ušľachtilých plemenných koní a povyše v tríbečských lesoch sa nachádza unikátna zubria zvernica.

 

 Vráble

 

Mestečko na riečke Žitava je strediskom poľnohospodárskeho okolia a čiastočne aj priemyslu. Na vršku nad Vrábľami stojí budova Národného archívu vín s kapacitou vyše 250 000 fliaš – zväčša ide o slovenské vína.

 

Zlaté Moravce

 

Mesto na hornej Žitave bolo sídlom Tekovskej župy. Jeho históriu dokumentuje kaštieľ s múzeom a bývalý župný dom. V Zlatých Moravciach pôsobil 14 rokov básnik Janko Kráľ, ktorý tu podľahol týfusovej epidémii a pripomína ho pamätník.

 

Šaľa

 

Mesto leží na dolnom toku Váhu. Pôvodne bolo iba dedinou, ale jednou z najstarších na Slovensku – v roku 2002 oslávil tisícročie svojej písomne doloženej existencie. Obec sa rozrástla v súvislosti s budovaním podniku Duslo. Jedinou významnejšou pamiatkou je barokový kaštieľ.

 

Dunaj

 

Druhá najväčšia európska rieka je mocná a široká, svoje vody zberá z územia trinástich štátov a vlieva sa do Čierneho mora. Nášho územia sa dotýka na úseku dlhom 172 km, z toho veľká časť tvorí hranicu a Maďarskom. Na Dunaji vyrástla slovenská metropola Bratislava, lodenice v Komárne a vodné dielo v Gabčíkovo.

 

Gabčíkovo

 

Veľká dedina s 5000 obyvateľmi sa uchádza o štatút mesta. Jej názov sa najčastejšie spája s vodným dielom Gabčíkovo, ktoré sa skladá z viacerých objektov. Väčšina vôd Dunaja prehradeného pri Čunove tečie 17 km dlhým kanálom do turbín hydroelektrárne pri Gabčíkove a odtiaľ zase späť do starého dunajského koryta pri Sape.

 

Hurbanovo

 

Mesto v Podunajskej nížine sa roku 1948 nazývalo Stará Ďala. Preslávila ho hvezdáreň (založená už v roku 1871) s geofyzikálnym observatóriom, neskôr pivovarom produkujúci pivo Zlatý bažant, obľúbené doma i v zahraničí.

 

Komárno

 

Veľké okresné mesto zaberá polostrov na mieste, kde sa vlieva Váh do Dunaja. Kedysi to bola vojenská pevnosť, z ktorej sa zachovala

Časť opevňovacieho systému vrátanie niektorých bášt. Komárno má veľký riečny prístav a sú tu jediné slovenské lodenice. Mesto j centrom aktivít juhoslovenských Maďarov, majú tu divadlo. Narodil sa tu spisovateľ M. Jókai a hudobný skladateľ F. Lehár. Podunajské múzeum má zaujímavé zbierky z celého sveta podunajského regiónu. Je tu možnosť vidieť aj rôznorodú architektúru z celého sveta, pričom je nazvaná mestom Európa.

 

Nové Zámky

 

Na veľké priemyselné sídlo sa Nové Zámky vyvinuli vďaka svojej polohe na železničnej trati z Viedne do Pešti. Mesto však vzniklo už v 16. storočí ako mocná protiturecká pevnosť. Aj tak ho Turci v roku 1663 dobyli a 22 rokov okupovali. Ešte väčšie škody narobil spojenecký nálet v marci 1945. Múzeum dejín mesta sídli v bývalom kláštore. V Nových Zámkoch žil významný slovenský jazykovedec Anton Bernolák              (1762 - 1813), ktorý tu má pomník i hrob.

 

Šurany

 

Mesto má významný potravinársky priemysel. Vyniká ako stredisko Slovákov zo zmiešaných území. V časti Nitriansky Hrádok odkryli sídliská a pohrebiská viacerých starých kultúr (tzv. Slovenská Trója).